برنامه جستجو در محتوا Q-Search

Q-Search برنامه ای برای جستجو در محتوای فایل های متنی و محتوای وب سایت ها می باشد. این برنامه از دو بخش کلی تشکیل شده است 1- بخش جستجو در محتوای فایل 2 – بخش جستجو در محتوای وب سایت

 

جستجو در محتوای فایل

Q-Search تمام فایل های متنی را اندیکس کرده و قابلیت جستجو در متن فایل را فراهم می نماید فرمت فایل هایی که در این برنامه مورد استفاده قرار می گیرد شامل موارد زیر است:

pdf .1
doc(x) .2
ptt(x) .3
xls(x) .4
txt .5
htm(l) .6

برای جستجو در محتوای فایل، کاربر تنها کافیست مسیر فایل های مورد نظر را به برنامه بدهد برنامه تمام محتوای فایل ها را خوانده و اندیکس گذاری می کند تا بستر جستجو در محتوا را فراهم شود.

 

جستجو در محتوای وب سایت

Q-Search این قابلیت را دارد که محتوای هر وب سایتی که کاربر وارد می کند گرفته و اندیکس گذاری کند تا کاربر بتواند به راحتی در محتوای تمام صفحات وب سایت جستجو را انجام دهد.

 

ویژگی های Q-Search

1)جستجو در متن

جستجو در محتوای فایل یا وب سایت انجام می شود. مزیت Q-Search نسبت به نمونه خارجی برنامه های جستجو در متن، در فایل های با متن فارسی به ویژه فایل های pdf می باشد چرا که برنامه های خارجی در تشخیص یونیکد زبان فارسی دچار مشکل شده و نتایج دقیقی را به کاربر نمی دهد در حالیکه Q-Search با بیرون کشیدن کامل متون فارسی از فایل یک جستجو دقیق را انجام می دهد.

2) جستجو در عنوان فایل

علاوه بر جستجو در متن فایل، جستجو در عنوان فایل نیز امکان پذیر است.

3) قابلیت جستجو عبارت با چندین کلمه

اگر کاربر یک عبارت با چندین کلمه را برای جستجو وارد کند Q-Search به طور هوشمند در محتوا جستجو می کند برای مثال اگر کاربر عبارت ” امنیت رجیستری ویندوز” را جستجو کند برنامه این عبارت ها را جستجو می کند: ” امنیت رجیستری ویندوز” ، ” امنیت رجیستری” ، ” رجیستری ویندوز” ، ” امنیت” ، ” رجیستری” و “ویندوز”

4)جستجو براساس فرمت و تاریخ

می توان براساس فرمت فایل و تاریخ ایجاد فایل نیز جستجو را انجام داد.

5)جستجو در فایل هایی که کاربر مشخص می کند

یکی از مشکلاتی که برخی برنامه های خارجی دارد این است که بدون اینکه از کاربر اجازه بگیرد کل فایل های موجو در سیستم را اسکن می کند که این مورد هم از لحاظ امنیتی و هم از لحاظ کندی سرعت مشکل دارد چرا که شاید کاربر برخی فایل های خود را نخواهد جستجو کند در Q-Search خود کاربر مشخص می کند که چه فایل ها و چه مسیرهایی برای جستجو اسکن شود.

6)جلوگیری از اندیکس کلمات حشو و اضافی

در زبان فارسی کلماتی مانند ” از” ، “یا” ، “برای” و … کلمات اضافی هستند و عملا برای کاربر ارزش جستجو را ندارد لذا در Q-Search از اندیکس کردن این کلمات جلوگیری می شود تا اندیکس ها بهینه تر شده و در نتیجه سرعت جستجو افزایش یابد.

7)پشتیبانی از عبارات منظم(Regular expressions)در عبارت جستجو

Q-Search از عبارات منظم در جستجو پشتیبانی می کند برای مثال اگر کاربر عبارت “فر*م” را جستجو کند برنامه همه کلماتی که در این عبارت جای میگیرد جستجو می کند مانند ” فرجام” ، ” فرانام” ، ” فریم” و ..

8)قابلیت نادیدن گرفتن کلمه در بین عبارت جستجو

کاربر می تواند مشخص کند که در عبارت جستجو چند کلمه باشد و چند کلمه دیگر نباشد برای مثال کاربر میخواهد در کلمات “امنیت ویندوز” در متن باشد ولی کلمه “لینوکس” نباشد Q-Search با در نظر گرفتن این کلمات، تنها متن هایی را به کاربر نمایش می دهد که از این قاعده پیروی کند.

9)مشخص کردن عبارت جستجو شده در نمایش نتایج

پس از جستجو در متن فایل یا صفحات وب سایت و مشخص شدن نتایج جستجو Q-Search یک پیش نمایش از محتوای متن را به کاربر نمایش می دهد و عبارت جستجو شده در متن را به نحوی برجسته(Highlight) می کند کاربر به راحتی بتواند متن را مطالعه کند.

10)قابلیت نمایش فایل اصلی جستجو شده

علاوه بر پیش نمایش متن جستجو شده و برجسته کردن عبارت جستجو، در Q-Search قابلیت دیدن فایل اصلی جستجو شده نیز برای کاربر فراهم شده تا بررسیهای بیشتر در صورت نیاز توسط کاربر صورت گیرد.

11)قابلیت تفکیک حروف فارسی و عربی در جستجو

اگر کاربر در عبارت جستجو از حروف عربی استفاده کند برای مثال از حرف “ی” عربی در کلمه ” فرجامی” استفاده کند Q-Search عبارت جستجو را هم با حروف فارسی و هم حروف عربی جستجو می کند.

12)قابلیت جستجو کلمات با اعراب عربی

اگر کاربر کلمه را با اعراب عربی بخواهد در متون فارسی جستجو کند برای مثال کلمه “تقربیا” را با اعراب بنویسد Q-Search ابتدا این اعراب را جدا می کند و سپس جستجو را انجام می دهد تا نتایج بهتری بدست آید.

13) قابلیت جستجو در چندین سایت

Q-Search می تواند محتوای چندین وب سایت را گرفته و جستجو را در همه آن ها انجام دهد این ویژگی قابلیت مقایسه بین وب سایت ها را با توجه عبارت جستجو برای کاربر امکان پذیر می کند.

14)قابلیت حذف اندیکس های قبلی

این ویژگی برای جلوگیری از اشغال فضای دیسک توسط Q-Search اضافه شده تا کاربر پس از مدتی بتواند اندیکس های قبلی را پاک کند که این عمل باعث بهینه شدن اندیکس ها و افزایش سرعت جستجو می شود.

15)دسته بندی براساس فرمت فایل

برنامه نتایج جستجو را براساس فرمت فایل ها دسته بندی می کند تا کاربر راحت تر بتواند فایل مورد نظر را پیدا کند.

16)جستجو با حروف بزرگ و کوچک در عبارت انگلیسی

اگر کاربر در عبارت جستجو از کلمه “ANDroiD” و در محتوای فایل کلمه “android” باشد برنامه Q-Search این کلمه را در متن تشخیص می دهد در واقع عبارت را هم با حروف بزرگ و هم با حروف کوچک جستجو می کند.