سیستم پایش هوشمند اتاق سرور

اتاق سرور یا مرکز داده، اصلی ترین بخش یک شبکه ساخت یافته در مراکز امروزی می باشد. نیاز به مدیریت متمرکز منابع، کاهش هزینه های نگهداری، مقابله موثر با تهدیدات امنیتی ، حصول اطمینان از عملکرد صحیح و بدون درنگ تجهیزات، اهمیت نگهداری از اطلاعات ارزشمند سازمانی، مشتریان و سرویس های خدماتی، طراحی اتاق سرور مناسب و با ویژگی های مورد نیاز را اجتناب ناپذیر کرده است.

یکی از چالش های طراحی امنیت اتاق سرور، سیستم پایش المان های محیطی اتاق سرور و مراکز داده می باشد. طراحی منطقی، باعث کاهش هزینه نگهداری و کاهش زمان از کار افتادن تجهیزات و سرورها به واسطه آسیب های عوامل محیطی و دسترسی های ناخواسته و غیر مجاز می گردد.

از طرفی بحث های امنیتی نظیر کنترل ورود به اتاق سرور و پایش دقیق حرکات انسانی نیز از مباحث مهم نگهداری می باشد.

هدف از این طرح را میتوان به 3 بخش مجزا تقسیم بندی کرد:

 1. پایش هوشمند و Monitoring مداوم شرایط محیطی سرور

نظیر دما، رطوبت، نور، حرکت موجود زنده، وضعیت درب های اتاق سرور، ولتاژ، جریان

 1. کنترل دسترسی و ورود به اتاق سرور

با استفاده از سیستم احراز هویت Biometric و دوربین های تشخیص چهره (Face Recognition)

تمامی تحرکات ورودی و خروجی اتاق سرور ثبت و مستند میگردد.

 1. کنترل اشیاء در اتاق سرور

از دیگر قابلیت های مهم این طرح پیاده سازی بستر کنترل وسائل و اشیاء برقی از طریق کنترل پنل سیستم می باشد. به این صورت که افرادی که سطح دسترسی کافی در کنترل پنل را داشته باشند بتوانند اشیاء یا وسائلی را در اتاق سرور خاموش یا روشن کنند.

این قابلیت در مواقع بحرانی میتواند حیاتی باشد.

به عنوان مثال سرور تحت حمله و بار زیادی قرار گرفته است. به طبع آن حرارت در اتاق سرور افزایش می یابد. سیستم به صورت خودکار این افزایش حرارت را متوجه شده و به ادمین سیستم گزارش می دهد. ادمین میتواند با استفاده از سیستم کنترلی که در اختیار دارد (و در هر کجای جهان می تواند به آن متصل گردد) با روشن کردن سیستم خنک کننده اضافی یا روشن کردن یک سرور دیگر، ثبات را به سیستم بازگرداند.

 

بخش سخت افزاری

قلب بخش سخت افزاری یک Mini-PC  و با معماری هسته X86_64 می باشد که برای میزبانی وب سرور و کنترل پنل، ذخیره سازی log  های سنسور ها، Online Data Mining، Face Recognition و کنترل اشیاء استفاده می شود.

استفاده از Mini-PC  چند مزیت مهم دارد:

 1. کوچک و Fanless هستند.
 2. بر اساس نیاز ها قابل ارتقا می باشند.
 3. پردازنده های آن ها از معماری X86_64 استفاده می کنند که محدودیتی در بخش نرم افزاری ایجاد نمی‌کند.

سایر قطعات متصل به سخت افزار مادر به شرح ذیل می باشند:

 • سنسور دما و رطوبت : با نصب این سنسور ها در نقاط مختلف اتاق، می توان از دما و رطوبت دقیق و لحظه ای آن منطقه مطلع شد. همان طور که از اسم آنها پیداست این سنسور ها از یک سنسور دما با دقت نیم درجه سانتی گراد و یک سنسور رطوبت با دقت دو درصد تشکیل شده اند.
 • سنسور حرکت : این سنسور وظیفه تشخیق حرکت در محدوده شش متری خود را دارد به صورتی که اگر انسانی در فاصله گفته شده حرکت کند، سنسور آن حرکت را تشخیص داده و یک پیام به سخت افزار مادر ارسال می کند. در سخت افزار مادر باتوجه به عملکردی که برای این رویداد در نظر گرفته شده است، اقدامات لازم اجرا خواهند شد.
 • سنسور دود و گاز های قابل اشتعال : این سنسور به گاز منوکسید کربن و تمامی گاز های قابل اشتعال نظیر متان و پروپان حساس است و درصورت تشخیص هر یک از آن ها، پیامی مبنی بر نشت گاز و یا آتش سوزی به سخت افزار مادر ارسال می کند تا اقدامات لازم انجام شوند.
 • سنسور جریان و ولتاژ : وظیفه این سنسور محاسبه شدت جریان و ولتاژ برق سرور ها و یا وسایل متصل به آن و ارسال مقدار محاسبه شده به سخت افزار مادر می باشد.
 • ماژول GSM : وظیفه این ماژول ارسال SMS، در شرایط بحرانی به یک یا چند شماره ی از قبل تعریف شده می باشد. با استفاده از کنترل پنل میتوان تمامی موارد هشدار از طریق SMS را مدیریت کرد.
 • ماژول رله یا کنترل وسائل برقی : وظیفه این ماژول کنترل وسائل برقی از راه دور بوسیله کنترل پنل می باشد. فرایند خاموش یا روشن کردن کامل میتواند به صورت اتوماتیک انجام شود.
 • ماژول دوربین: وظیفه این ماژول ضبط فیلم اتاق سرور از لحظه ورود فرد تا لحظه خروج آن می باشد و می تواند اطلاعات خود را به صورت جریان داده ها به سخت افزار مادر ارسال کند.

با استفاده از تکنولوژی Face Recognition  می‌توان در صورت ورود افراد ناشناس به اتاق سرور (کسانی که در کنترل پنل تعریف نشده اند) ، آن ها را شناسایی و سریعا به ادمین سیستم گزارش داد.

 • سیستم احراز هویت :

سیستم احراز هویت برای کنترل ورود به اتاق سرور می باشد و شامل بخش های زیر است:

 1. Keypad : ورود با استفاده از رمز
 2. صفحه نمایش رنگی 3.5 اینچی : نمایش گزارش وضعیت فعلی اتاق سرور، نمایش هویت شخص تایید شده، تعریف اشخاص جدید و…
 3. Finger Print (سنسور شناسایی اثر انگشت) : شناسایی هویت
 4. قفل امنیتی : در صورت تایید هویت شخص، قفل امنیتی سه زبانه باز می شود.

بخش نرم افزاری

کنترل پنل با زبان PHP و فریم ورک محبوب Laravel نوشته شده است. این بخش شامل مانیتورینگ انلاین، جستجو پیشرفته در سابقه سنسور ها، نمایش اتاق سرور به صورت انلاین، تنظیمات برای اطلاع رسانی به ادمین با تعریف فرایند های خاص می باشد.

سیستم های هوش مصنوعی از دو بخش تشکیل شده است:

 1. Anomaly Detection :

شناسایی هرگونه الگوی غیر نرمال در رصد سنسور ها با استفاده از این سیستم انجام میپذیرد. این بخش با استفاده از زبان Python  گسترش پیدا کرده است.

 1. Face Detection :

تشخیص صورت اشخاص و شناسایی افراد مجاز و افراد ناشناس.

این بخش با استفاده از کتابخانه OpenCV و یک مدل از پیش آموزش دیده (Pre-Trained) با استفاده از یادگیری ژرف (Deep Learning) در زبان Python صورت گرفته است.

لازم به ذکر است که تمامی این موارد قابل یکپارچه سازی با کنترل پنل سیستم است.

 

معرفی کلیات سیستم کنترل پنل:

مانیتورینگ آنلاین

در این صفحه اطلاعات تمامی سنسور های اتاق سرور به صورت نموداری و Stream نمایش داده می شوند. این اطلاعات به صورت لحظه ای از تمامی سنسور ها با استفاده از روش های برنامه نویسی خاص و پیشرفته دریافت می شود و در صفحه مورد نظر نمایش داده می شوند.

جستجو پیشرفته

در بخش جست و جوی پیشرفته شما می توانید به سرعت در سابقه سنسور ها جست و جو کنید و اطلاعات مربوط به سنسور مورد نظر خود را در بازه ی مشخص مشاهده کنید. این بخش شامل فیلتر های مختلفی از جمله زمان و سنسور می باشد.

نمایش اتاق سرور

در این بخش شما می توانید با استفاده از دوربین هایی که در اتاق سرور قرار داده اید، اتاق را به صورت آنلاین رصد نمایید.

تعریف رویداد (Events)

در قسمت سخت افزار گفته شد که در صورت وجود مشکل SMS را مبنی بر وقوع مشکل به یک یا چند شماره ارسال نماید، این بخش وظیفه دریافت شماره و تعریف عملکرد در زمان وقوع رویدادی را بر عهده دارد. به طور مثال در صورت نشت گاز چه عملکردی صورت گیرد. همه این تنظیمات در این بخش انجام می شود.

گزارش گیری

در این بخش شما می توانید از تمامی اطلاعات سنسور ها، سیستم احراز هویت، سیستم Face Recognition در مدت زمان معین گزارش تهیه کنید. این بخش از فیلتر های متنوعی تشکیل شده است.

تعریف افراد و گزارش ورودی

تعریف هویت افراد و عکس های آن ها برای یکپارچه سازی با سیستم احراز هویت و Face Recognition

کنترل وسائل برقی

تعریف وسائل برقی مختلف در سیستم که به ماژول کنترل متصل هستند. با استفاده از سیستم می توان زمان بندی خاموش/روشن شدن، خاموش/روشن دستی یا خاموش/روشن شدن بر اساس  Event را تعریف نمود.

 

تفاوت و نقاط قوت سیستم نسبت به نمونه های مشابه

 1. Scaling

میتوان چندین اتاق در یک یا چند ساختمان را تحت لوای یک سیستم نرم افزاری و چند سیستم سخت افزاری یکپارچه سازی کرد. در واقع مشکل سیستم های جزیره ای که شدیدا رایج هستند برطرف میگردد.

 1. هوش مصنوعی

استفاده و یکپارچه سازی با سیستم های هوش مصنوعی باعث افزایش کارایی می شود.

 1. کنترل وسایل

چنین سیستمی باعث افزایش کنترل و انعطاف پذیری در مواقع حساس می شود.

 1. کنترل پنل جامع
 2. Mini-PC

استفاده از Mini-PC، انعطاف پذیری و قدرت بسیار زیادی به سیستم می بخشد. در نمونه های مشابه بیشتر از بورد های سخت افزاری صنعتی استفاده شده است که در بخش نرم افزاری با محدودیت های زیادی رو به رو هستند.