هکرهای روسی 10 میلیون دلار از شبکه دستگاه‌های خودپرداز ربوده اند

نفوذ هکرها به دستگاه‌های بانکی بسیار گسترده شده است. این کلاه‌برداری می‌تواند به سادگی  پول نقد را از دستگاه‌های خودپرداز سرقت کنند. طبق گزارش‌های جدید محققان، هکرهایی موسوم به MoneyTaker توانسته‌اند در 18 ماه گذشته به 15 بانک آمریکایی و 3 بانک روسی حمله کنند و 10 میلیون دلار از شبکه دستگاه‌های خودپرداز آن ها را به سرقت ببرند. این هکرها با استفاده از دستگاه‌های انتقال بین‌بانکی و ربودن دستور پرداخت‌های مالی، این وجوه را از دستگاه‌های خودپرداز اخذ کرده‌اند.

اولین حمله شناسایی‌شده در بهار سال 2016 بود، ‌در این حمله  MoneyTaker شبکه STAR ( بزرگ‌ترین سیستم انتقال پیام برای دستگاه‌های خودپرداز در ایالات‌متحده) را تحت تأثیر قرارداد. آن‌ها همچنین شبکه AW CRB روسیه را به خطر انداخته و اسناد بسیار مهمی را از سیستم انتقال داده‌ی OceanSystems که توسط 200 بانک آمریکایی مورداستفاده قرار می‌گرفت به سرقت برده‌اند.
هنوز مشخص نیست که چه فرد یا دولتی از گروه MoneyTaker حمایت می‌کند. به نظر می‌رسد این گروه بسیار هوشمندانه رفتار می‌کند زیرا پس از گذشت یک سال محققان توانستند به‌تازگی از فعالیت‌های این گروه آگاهی پیدا کنند. هکرهای این گروه بارها روش‌ها و ابزارهای خود را تغییر دادند تا کسی نتواند از نحوه فعالیت آن‌ها آگاه شود. به همین دلیل است که آن‌ها توانسته‌اند تاکنون گواهینامه‌های امنیتی بسیاری از دولت فدرال آمریکا، بانک مرکزی آمریکا، شرکت مایکروسافت و یاهو را به سرقت ببرند و در عین حال شناسایی نشوند.
این هکرها به‌طور مستقیم حساب های کاربران را تحت تأثیر قرار نمی‌دهند، بلکه بیشتر بر روی تصاحب انتقال‌های بین‌بانکی تمرکز کرده‌اند. بااین‌حال، موفقیت های این گروه نشان دهنده ی پیچیدگی فعالیت آن ها و آسیب‌پذیری بانک‌ها است.

 

منبع:

https://www.engadget.com/2017/12/11/russian-hackers-steal-10m-from-atms/

دیدگاهتان را بنویسید