سال جدید، تهدیدات جدید: 5 پیش بینی امنیتی برای سال 2018

سرعت رشد ابداعات حوزه ی تکنولوژی ، شرکت های صنعتی را برآن داشته است تا از ابزار های دیجیتال مانند هوش مصنوعی ، یادگیری ماشین ، واقعیت مجازی و … هرچه بیشتر در کسب و کار خود بهره ببرند.

با وجود این تغییرات برطبق تحقیق انجام شده توسط Gartner با عنوان (10 استراتژی برتر برای سال 2018)، 40 درصد از کمپانی ها از هم اکنون اقدام به بهره گیری از راهکارهای هوش مصنوعی کرده اند. این تکنولوژی ها فرصت های سودجویی تازه ای برای سرمایه گذاری مجرمین سایبری به وجود آورده است.

تلاقی رویداد های گوناگون امنیتی سازمان ها کوچک و بزرگ را مجبور به بازنگری در شیوه ی تامین امنیت اطلاعاتی خود در سرمایه گذاری ها و درس گرفتن از اشتباهات گذشته کرده است. در عین حال که امید به آینده داریم و سال جدید را سالی با راهکارهای امنیتی تازه می بینیم اما می دانیم که تهدیدات تازه و نوظهوری نیز سال 2018 را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

IBM X-Force تحقیقی انجام داده و پنج مورد از مهم ترین موضوعات امنیتی در سال 2018 را بیان کرده است:

  1. AI دربرابر AI :

در سال آینده هنگامیکه مجرمین سایبری از یادگیری ماشین برای گمراه کردن رفتار انسان استفاده خواهند کرد شاهد حملات مبتنی بر هوش مصنوعی خواهیم بود. صنعت امنیت سایبری نیازمند به کارگیری ابزارهای هوش مصنوعی برای مقابله هرچه بهتر با تهدیدات جدید خواهند بود.

همانطورکه هوش مصنوعی تبدیل به جریان اصلی عرصه ی IT می شود مجرمین سایبری نیز سعی در استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی نه تنها برای اتوماتیک کردن و تسریع فعالیت های قبلی خود بلکه برای حملات مهندسی اجتماعی و حملات phishing بهره خواهند برد.

  1. آفریقا هدفی جدید برای تهدیدات امنیتی

تیم تحقیقاتی IBM X-Force براین باوراست که آفریقا با توجه به پیشرفت تکنولوژی ، پیشرفت اقتصادی و افزایش تعداد بازیگران تهدید کننده ی محلی که داشته است بیشترین ظرفیت برای رویداد های سایبری تاثیرگذار را خواهد داشت. در سال 2018 آفریقا به هدفی جدید برای تهدیدات امنیتی تبدیل خواهد شد.

  1. بحران هویت:

دیتای مربوط به بیش از 2 میلیون رکورد که در سال 2017 به سرقت رفت در مقیاسی که تاکنون دیده نشده مورد استفاده قرار خواهد گرفت. قانون محدود کردن استفاده کردن از داده ی به سرقت رفته سبب میشود کمپانی ها از  Social Security numbers (SSNs) استفاده نکنند. جایگزین های SSN می تواند blockchain ، ID هوشمند یا e-card ها ، بیومتریک و یا ترکیب این متد ها باشد. شرکت ها به متد های ایمن تر که از اهراز هویت مبتنی برریسک و تحلیل گر رفتار استفاده می کنند روی خواهند آورد.

  1. باج افزارها دستگاه های IoT را از کار خواهند انداخت

باج افزارها به جای قفل کردن دسکتاپ ها این بار به دستگاه های IoT حمله خواهند کرد. سازمان های بزرگ که از دستگاه های IoT مانند دوربین های امنیتی و DVR ها به طور ویژه ای از این باج افزارها آسیب خواهند دید.

  1. سرانجام پاسخ درست را خواهیم گرفت:

2018 سالی خواهد بود که در آن یک شرکت راهکاری سریع و مناسب برای جلوگیری از سرقت داده و یا حمله های سایبری در مقیاس بزرگ ارائه خواهد کرد.

با پیاده سازی GDPR  در می سال 2018 فعالان حوزه ی کسب و کار در اتحادیه ی اروپا با قوانین سخت تری در مورد حفاظت اطلاعات روبه رو خواهند شد و باید هرگونه سرقت اطلاعات را در مدت 72 ساعت گزارش دهند درغیر اینصورت 4 درصد از درآمد خود را به عنوان جریمه پرداخت خواهند کرد و ضمنا به مشتریان خود نیز در مورد سرقت اطلاعات گزارش دهند. با در نظرگرفتن این مجازات ها، سازمان ها بیشتر تشویق می شوند تا دربرابر این تهدیدات سازوکاری در نظر بگیرند و نسبت به عواقب ناشی از سرقت اطلاعاتی خود هوشیار باشند.

 

منبع:

https://securityintelligence.com/new-year-new-threats-five-security-predictions-that-will-take-hold-in-2018/

دیدگاهتان را بنویسید