کمپانیHP نرم‌افزارهای جاسوسی را بر روی رایانه‌های شخصی کاربران نصب می‌کند

درگذشته شرکت لنوو به دلیل نصب ابزارهای تبلیغاتی بر روی لپ‌تاپ‌ها بدون رضایت کاربران 3.5 میلیون دلار جریمه شد. این بار به نظر می‌رسد شرکت اچ پی اقدامی مشابه ر انجام داده است. بر اساس گزارش‌های متعددی که توسط Computer World تهیه‌شده است، این برند اقدام به نصب یک نرم‌افزار بر روی دستگاه‌ها کاربران بدون اجازه ی آن ها کرده است که اطلاعات سیستم را به‌صورت مخفیانه جمع‌آوری می‌کند.

این نرم‌افزار  اولین بار در تاریخ 15 نوامبر شناسایی شد. این برنامه «HP Touchpoint Analytics» نام دارد و به نظر می‌رسد جایگزین نرم‌افزار «HP Touchpoint Manager» شده است. گفتنی است طبق ادعای شرکت تایوانی ایجاد کننده ی این نرم افزار، Touchpoint Analytics  شامل ابزارهایی است که به حفظ امنیت سیستم کمک کند. بااین‌حال این برنامه علاوه بر جمع‌آوری اطلاعات به‌صورت مخفیانه، بار سنگینی را هم به منابع سخت‌افزاری تحمیل می‌کند.

یکی از کاربران لپ‌تاپ‌های HP دراین‌باره می‌گوید: این نرم‌افزار فشار سنگینی را به سیستم وارد کرده و با بررسی Task Manager متوجه شدم که تعداد زیادی اپلیکیشن را باز و بسته می‌کند.

هنوز نحوه ی نصب این برنامه مشخص نیست ولی گمانه زنی ها حاکی از آن است که نرم افزار مذکور با آخرین به‌روزرسانی‌های ویندوز، یا از طریق HP Support Assistant بر روی سیستم نصب می شود. به دلیل اینکه این نرم افزار بدون رضایت کاربر نصب می‌شود باعث نگرانی کاربران شده است.

شایان‌ذکر است که کمپانی HP در پاسخ به انتشار این گزارش‌ها، بیانیه ی زیر را منتشر کرده است:

HP Touchpoint Analytics  سرویسی است که از سال 2014 و در قالب بخشی از HP Support Assistant  ارائه‌شده است. این برنامه در پس‌زمینه ویندوز داده‌های مرتبط به مشکلات سخت‌افزاری را جمع‌آوری می‌کند اما هیچ‌یک از این اطلاعات با HP به اشتراک گذاشته نمی‌شود مگر اینکه این دسترسی از سوی کاربر مجاز اعلام شود.

HP Touchpoint Analytics به‌تازگی به‌روزرسانی شده است اما علرغم این بروزرسانی تغییراتی در تنظیمات حریم خصوصی این نرم افزار ایجاد نشده است.

منبع:

https://www.engadget.com/2017/11/28/hp-quietly-installs-system-slowing-spyware-on-its-pcs/

دیدگاهتان را بنویسید