هکرهای کانادایی در پرونده ی یاهو در روسیه گناهکار شناخته شدند

یک مجرم 22 ساله کانادایی، هزاران حساب وب پست الکترونیکی را به خطر انداخت و حساب های ورود به سیستم را به عوامل روسی متهم به نفوذ و عملیات مجرمانه علیه یاهو در سال 2014 فروخت.

گفته می شود که به این مجرم که کریم براتوف (Karim Baratov) نام دارد برای هک جیمیل، یاندکس و سایر حساب ها از طرف دیمیتری دوکوچف (Dmitry Dokuchaev) و ایگور ساشچن (Igor Sushchin) ، که هر دو افسران سرویس امنیتی فدرال روسیه (FSB) هستند پول پرداخت شده است.

این افراد به کمک الکسی آلکسیوویچ بلان، مجرم سایبری تحت تعقیب اف.بی.آی (FBI) ، یاهو را در سال 2014 هک کردند، که موجب افشای 500 میلیون حساب کاربری شد.

زمانی که باراتوف در کانادا دستگیر شد و به ایالات متحده سپرده شد به هک کردن 80 حساب پست الکترونیک FSB و بیش از 11،000 حمله ی دیگر در بازه ی زمانی 2010 تا 2017 اقرار کرد.

این حملات از طریق یک تاکتیک ساده و آسان انجام می شد که قربانیان را به یک صفحه ورود دروغین هدایت می کرد و آن ها در این صفحه اطلاعات حساب خود را وارد می کردند.

پس از تفهیم اتحامات وی موافقت کرده است که به قربانیان جریمه ای 2.25 میلیون دلار بدهد و این مبلغ معادل 250 هزار دلار برای هر حساب است.

دانا بوئنته (Dana Boente) معاون وزیر دادگستری ایالات متحده گفت: وقتی یک آژانس اطلاعاتی خارجی، مجرمینی استخدام می کند تا به دارایی های آمریکا حمله کنند، دولت آمریکا به جای آنکه کارشان را مختل کند و آنها را وادار به پاسخ گویی کند، تمام ابزارهای موجود خویش را به کار می گیرد تا این تهدیدات را آشکار کرده و عواملش را دستگیر کند.

 

منبع :

https://www.infosecurity-magazine.com/news/canadian-hacker-guilty-2014-yahoo

دیدگاهتان را بنویسید