Google داده‌های موقعیت مکانی شما را حتی اگر سرویس مکانتان خاموش باشد جمع‌آوری می‌کند!

با توجه به اخبار منتشر شده در وب‌سایت خبری Quartz، حتی اگر سرویس‌های موقعیت مکانی خود را خاموش کرده باشید، دستگاه های اندرویدی شما داده‌های موقعیت مکانیتان در 11 ماه گذشته ردیابی کرده و آن را به Google ارسال می کنند.

گزارش Quartz  بیان می‌کند که جمع‌آوری داده‌های غیرقانونی از ژانویه 2017 از طریق گوشی‌های هوشمند و تبلت های آندرویدی شروع‌شده که موقعیت مکانی کاربر را جمع‌آوری می‌کنند و داده‌های خود را به‌صورت رمزگذاری شده به Google ارسال می‌کنند علاوه بر این، حتی اگر گوشی خود را به حالت کارخانه بازگردانید، بازهم مانع ارسال داده‌ها به گوگل نمی‌شوید. درواقع هیچ راهی برای خروج از آن وجود ندارد.

یک منبع ناشناخته به Quartz گفت است که هدف گوگل از جمع‌آوری داده‌های موقعیت مکانی، بهبود پیام فوری Firebase Cloud است.  Firebase Cloud Messaging (که معمولاً GCM نامیده می‌شود) یک سرویس اطلاع‌رسانی موبایل است که توسط Google ارئه شده است. درهرصورت، این عمل یک تهدید جدی برای حفظ حریم خصوصی و امنیت کاربران است.

سخنگوی گوگل جمع‌آوری داده‌های موقعیت مکانی کاربران را پذیرفت اما ادعا کرد که این شرکت هرگز داده‌ها را ذخیره نمی‌کند.

گوگل قول داده است که تا پایان ماه نوامبر ارسال داده‌های مکانی در دستگاه‌های Android را متوقف کند؛ بنابراین، انتظار می‌رود یک به‌روزرسانی جدید در چند روز آینده ارئه شود، البته هنوز به‌طور دقیق مشخص نیست که آیا گوگل واقعاً موافق توقف ارسال داده‌های موقعیت مکانی دستگاه شما است یا خیر.

درست است که داده‌ها در یک فرمت رمزگذاری شده ارسال می‌شوند، اما این احتمال وجود دارد که افرادی که علاقه‌مند به دسترسی به این داده‌ها هستند توانسته باشند با استفاده از نرم‌افزارهای جاسوسی پیشرفته و یا ابزار هک این اطلاعات را به سرقت ببرند.

این اولین بار نیست که گوگل به داده‌های کاربران دسترسی پیدا می‌کند، پیش از این نیز مرورگر Chrome روشی پیشرفته ای را برای گوش دادن به مکالمات کاربران استفاده می کرد.

منبع:

https://www.hackread.com/google-collects-android-location-data-even-if-location-services-is-off/

دیدگاهتان را بنویسید