کلاهبرداران از Windows Movie Maker برای فریب کاربران استفاده می کنند

یک برنامه ویرایش ویدئو است که احتمالاً هر کاربر ویندوز حداقل چندین بار از آن استفاده کرده است. آخرین آپدیت Windows Movie Maker در سال ۲۰۱۴ منتشر شد و در اوایل امسال پشتیبانی مایکروسافت از این نرم‌افزار متوقف شد و آن را با Windows Story Remix جایگزین کرد. بااین‌حال، مهاجمان همچنان در حال توزیع یک نسخه جعلی برنامه ویرایش ویدئو هستند. آن  ها سعی دارند با فریب دادن کاربران از آن‌ها بخواهند نسخه کامل برنامه ویرایش ویدئو را از یک سایت جعلی خریداری کنند.

این کلاهبرداران با ارائه یک وب‌سایت جعلی و افزایش رتبه این وب‌سایت در محبوب‌ترین موتورهای جستجو کاربران را فریب می‌دهند. شرکت ESET کشف کرد که وب‌سایت جعلی “windows-movie-maker.org ” اولین نتیجه ی جستجوی گوگل برای عبارات «Movie Maker» یا «Windows Movie Maker» است. ازاین‌رو، کاربران به‌راحتی فریب‌خورده و یک برنامه ویرایش ویدئو جعلی را دانلود می‌کنند.

نسخه آزمایشی Windows Movie Maker جعلی با یک پیام پاپ آپ به کاربران خوش‌آمد می‌گوید و از کاربران می‌خواهد برای لذت بوردن از تمام ویژگی‌های این برنامه نسخه کامل ان را خریداری کنند. درصورتی‌که کاربران بر روی دکمه “خرید ” کلیک کنند، به وب‌سایت پرداخت منتقل می‌شوند و برای خرید نسخه کامل برنامه 29.99 دلار از کاربران درخواست می‌شود. این در حالی است کهWindows Movie Maker توسط مایکروسافت از زمان انتشار در سال 2000 به‌طور رایگان در دسترس بوده است. این وب‌سایت فقط برای فریب کاربران و درخواست پول از آن‌ها ایجادشده است.

مجرمان سایبری با استفاده از سئو (بهينه‌سازي موتور جستجو) تلاش می‌کنند تا رتبه سایت خود را در موتورهای جستجو افزایش دهند.  وجود این وب‌سایت جعلی به Google گزارش‌شده است بنابراین، باید به‌زودی شاهد حذف آن از موتور جستجو باشیم. بااین‌حال بازهم ممکن است برنامه های جعلی در سایت‌های به اشتراک‌گذاری فایل یا در بسته‌های نرم‌افزاری تبلیغ و توزیع شوند.

منبع:

https://www.2-spyware.com/windows-movie-maker-scam-sneaked-into-google-search-results

دیدگاهتان را بنویسید