برنامه‌های آیفون می‌توانند به دوربین‌ دسترسی پیدا کنند و به‌صورت مخفیانه عکس و فیلم بگیرند

در یک دوره زمانی امنیت دستگاه اپل در مقایسه با دستگاه‌های اندرویدی تضمین‌ شده بود. ولی امروزه انجمن امنیت فناوری اطلاعات شاهد افزایش سریع حملات سایبری به کاربران اپل و کشف نقص امنیتی در این دستگاه‌ها هستند.

اخیراً یکی از مهندسین گوگل به نام فلیکس کراس کشف کرد که هر برنامه متجاوز در iPhone می‌تواند از دوربین دستگاه برای جاسوسی مخفیانه استفاده کند. این برنامه‌ها می‌تواند با سوءاستفاده از موجوز های دستگاه به هر دو دوربین جلو و عقب دستگاه دسترسی پیداکرده و به اهداف خرابکارانه خود برسند.

برای اثبات این موضوع، فلیکس کراس یک برنامه جعلی را ایجاد کرد که هرچند ثانیه عکس کاربر را می‌گیرد و آن را در سایت آپلود می‌کند. همه اینها بدون اجازه یا آگاهی کاربر انجام می‌شود.

در آیفون، هنگامی‌که یک برنامه می‌خواهد به دوربین دسترسی داشته باشد، در طول فرایند راه‌اندازی برنامه، کاربر آ‌یفون باید اجازه دسترسی به دوربین گوشی را به برنامه بدهد و پس از پایان یافتن برنامه باید از طریق منو تنظیمات این مجوز لغو شود. بااین‌حال، فلیکس کراس کشف کرد که هنگامی‌که دسترسی اولیه به برنامه داده‌شد، هر زمان که بخواهد می‌تواند عکس بگیرد یا فیلم‌ها ضبط کند.

مسئله مهم در رابطه با گوشی‌های هوشمند ازجمله آیفون این است که هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که کاربر بتواند متوجه بشود آیا دوربین گوشی در حال ضبط عکس‌ها یا فیلم است یا خیر؟

بااین‌حال، این‌یک نقص امنیتی نیست بلکه یک نقص سیستمی است. یافته‌ها فلیکس کراس نشان می‌دهد که سیستم ناقص است و یک تهدید امنیتی را برای کاربران آیفون ایجاد می‌کند.

فلیکس کراس پیشنهاد می‌دهد که اپل باید سیستمی را طراحی کند که هر زمان که دوربین آن توسط خود شخص یا یک برنامه شخص ثالث بدون اجازه دسترسی مورداستفاده قرار می‌گیرد به کاربر اطلاع دهد. مثلاً در رایانه‌های مک چراغ سبز کوچک کنار دوربین نشانگر استفاده از دوربین است. همچنین، کاربرانiPhone و Android باید از دانلود برنامه‌های غیرضروری در دستگاه‌های خود جلوگیری کنند تا احتمال حمله به حریم خصوصیشان کاهش یابد.

منبع:

https://www.hackread.com/iphone-apps-can-access-cameras-to-secretly-take-photos-and-record-videos/

پاسخی بگذارید