هکرها با استفاده از Elmedia Player، کاربران Mac را به تروجان پروتون آلوده کردند

همگان فکر می کنند دستگاه های اپل از تروجان­ها و دیگر حملات سایبری در امان هستند، اما واقعیت اینگونه نیست. اخیرا مجرمان سایبری صدها نفر از کاربران مک را با توزیع تروجان پروتون از طریق نرم افزار Elmedia Player آلوده کرده­اند.

محققان امنیتی فناوری اطلاعات در ESET معتقدند این اتفاق زمانی افتاد که مهاجمان نسخه رایگان Elmedia Player را آلوده کردند و فایل دانلود شده به همراه تروجان پروتون را در سایت Eltima قرار دادند.

به غیر از Elmedia، مهاجمان نرم افزار مدیریت دانلود Folx را نیز با همان تروجان آلوده کردند. در یک پست وبلاگ، Eltima حمله را تایید کرده و اظهار داشت که:

“در 19 اکتبر سال 2017 از طریق ESET آگاه شدیم که سرورهای ما هک شده­اند و برنامه­های ما یعنی فایل­هایDMG  مربوط به Folx و Elmedia Player به یک تروجان آلوده شده­اند.”

“تنها نسخه Elmedia Player و Folx دانلود شده از وب سایت رسمی ما یعنی Eltima آلوده به این تروجان بود. با این حال، مکانیسم به روز رسانی اتوماتیک توکار بر اساس داده های موجود برای کارشناسان امنیتی سایبری ما، تأثیر ناپذیرند. ”

کسانی که Elmedia Player یا Folx را در 19 اکتبر 2017 دانلود کرده اند، احتمال دارد که سیستم خود را با تروجان Proton آلوده کنند. تنها راه خروج از این مشکل، نصب مجدد یک سیستم عامل کامل است. 

به کاربران مک شدیداً توصیه می شود که نرم افزار و برنامه ها را از سایت های شخص ثالث دانلود نکنند و از برنامه های غیر ضروری اجتناب کنند. رئیس سابق آژانس امنیت ملی، مایکل هایدن در یک کنفرانس گفت که فروشنده نزدیک شد و در مورد آی فون شوخی کرد که “400،000 برنامه” برای این دستگاه وجود دارد. هایدن گفت: ” چهارصد هزار برنامه به معنای 400،000 فرصت برای حملات است. ”

 

منبع:

https://www.hackread.com/hackers-infect-mac-users-proton-malware-using-elmedia-player/

پاسخی بگذارید