برنامه های اندرویدی که با تروجان Sockbot آلوده شده اند، دستگاه را به Botnet تبدیل می کنند

ظاهرا مجرمان سایبری به خوبی از این واقعیت آگاه هستند که Minecraft یک بازی واقعا سودآور است، شاید به این دلیل که آنها مشتاق شناسایی راه های جدید بهره برداری از آن هستند. تعدادی از برنامه های اندروید Minecraft در فروشگاه Google Play وجود دارد که دستگاه ها را آلوده و تبدیل به بوت نت می کند.

براساس تحقیقات انجام شده توسط محققان سایبرنت، هشت برنامه در فروشگاه Google Play با یک تروجان مخرب جاسازی شده به نام Sockbot آلوده شده اند. دامنه نصب این برنامه مخرب خاص بسیار گسترده است. 600 تا 2. 6 میلیون دستگاه تا کنون هدف قرار گرفته است. این برنامه در ابتدا به عنوان افزودنی برای Minecraft مطرح شد.

با این حال، این ها برنامه های رسمی بازی Minecraft نیستند، بلکه تنها پوسته هایی برای تغییر ظاهر شخصیت ها در بازی هستند. برنامه ها برای تولید درآمد تبلیغاتی از طریق روش های غیرقانونی طراحی شده اند.

این برنامه ها پس از نصب بر روی یک دستگاه مجوز طیف وسیعی از مجوزها از جمله نمایش هشدار، دسترسی به داده های GPS، اتصالات شبکه باز، دسترسی به سرویس Wi-Fi و به دست آوردن امتیاز خواندن و نوشتن در دستگاه های ذخیره سازی خارجی را از کاربر می گیرند.

بدافزار Sockbot یک پروکسی SOCKS برای ایجاد درآمد تبلیغاتی و ساختن یک بوت نت ایجاد می کند. طبق گفته Symantec، توپولوژی پروکسی بسیار انعطاف پذیر است زیرا می تواند به آسانی گسترش یابد تا از آسیب پذیری های شبکه بهره ببرد و به طور موثر پارامترهای امنیتی را تحت تاثیر قرار دهد. به غیر از اجرای “حملات شبکه دلخواه”، از این نفوذ می توان برای راه اندازی حمله DDoS (توزیع انکار سرویس) استفاده کرد.

توسعه دهنده ی این برنامه های مخرب از نام مستعار FunBaster استفاده می کند. با رمزگشایی کدهای مربوط به این توسعه دهنده، مشخص خواهد شد که چگونه این برنامه ها توانستند فرآیندهای امنیتی Google را برای ارسال در فروشگاه Play باز کنند.

تعداد زیادی برنامه ی آلوده به بدافزار در فروشگاه Google Play وجود دارد که ممکن است کاربران اندرویدی را فریب دهد، بنابراین باید از دانلود برنامه های غیر ضروری اجتناب کرد و از نرم افزار ضد ویروس وجود استفاده کرد.

منبع: https://www.hackread.com/android-apps-infected-with-sockbot-malware-turn-devices-into-botnet

پاسخی بگذارید