هکرها به راحتی می توانند از طریق باگ ها ،کنترل سیری، الکسا و دیگر دستیارهای صوتی را در دست گیرند

دستیارهای صوتی مانند سیری و الکسا به واسطه ی ضعف امنیتی جدیدی که توسط متخصصان امنیتی چین کشف شد، در مقابل هکرها آسیب پذیر هستند. این باگ، اساسا یک ضعف در طراحی است که نوع جدیدی از نفوذ به نام DolphinAttack را برای هکر ها میسر می کند و به هکر ها این اجازه را می دهد که بصورت پنهانی دستورات را به تلفن های هوشمند ارسال کنند تا سیری و الکسا را تحت کنترل خود در بیاورند .

محققان دانشگاه ژجیانگ می گویند که DolphinAttack اجازه می دهد تا هکرها دستورات خود را برای دستیار های صوتی که از فرکانس های فراصوت استفاده می کنند ، و برای انسان ها قابل شنیدن نیستند اما به وضوح قابل شنیدن در میکروفون دستگاه ها هستند ارسال کنند . این حمله به هکر ها اجازه می دهد کنترل دستیار های صوتی مانند سیری و الکسا را در دست بگیرند و کاربران را به وب سایت های مخرب هدایت کند.

به نظر می رسد آسیب پذیری این دستیار های صوتی شرکت های اپل، گوگل، آمازون، مایکروسافت، سامسونگ و هوآوی را تحت تاثیر قرار می دهد. محققان معتقدند که با استفاده از DolphinAttack،هکرها می توانند انواع مختلفی از دستورات را از “Hey Siri” گرفته تا تماس به شماره مد نظر در آیفون یا استفاده از سرویس آمازون اکو در الکسا برای رسیدن به Backdoor را استفاده کنند.

برای اثبات این حملات ، محققان دستورات را بصورت فرا صوت فرستادند که باعث فعال شدن یک تماس تصویری توسط siri  در آیفون شد سپس Google Now   را فعال کردند و از طریق آن گوشی را در حالت پرواز قرار دادند و سیستم ناوبری یک آئودی را دستکاری کردند.

مسافت این نوع حمله از 2 سانتیمتر تا حداکثر 175 سانتیمتر متغیر است. محققان در بیان کردند که که این فاصله در صورتی که تجهیزاتی تولید کننده صدا  آن را با سطوح فشار بیشتری تولید کنند و جهت گیری های صوتی بهتری را  با استفاده از دستورات کوتاه تر و قابل تشخیص ارائه دهند می تواند افزایش یابد.

چطور از این نوع حملات در امان بمانیم؟

با توجه به این که ماهیت تکنیک DolphinAttack به افرادی است که از دستیار صوتی استفاده می کنند، ساده ترین راه برای از جلوگیری از چنین حملاتی، عدم استفاده از سیری، الکسا یا دستیار گوگل و… است.

منبع:

http://www.ibtimes.co.uk/dolphinattack-hackers-could-easily-hijack-siri-alexa-other-voice-assistant-apps-exploiting-bug-1638350

پاسخی بگذارید