WannaCrypt: مروری اجمالی بر بزرگترین تهدید امنیت سایبری سال 2017

در ماه مه 2017 یک نرم افزار مخرب به نام WannaCrypt (یا WannaCry) به سیستم­های رایانه ای در سازمان های بزرگ و کسب و کارهای سراسر جهان نفوذ کرد. WannaCrypt، یک باج­افزار است و هنگامی که یک ماشین یا سیستم کامپیوتری را آلوده می­کند، تمام داده های روی آن ماشین­ ها را رمزگذاری می­کند.

هنگامی که فایل­ها رمزگذاری می­شوند، مالک ماشین یا سیستم کامپیوتری را مجبور می­کند که باج بدهند تا داده­ها را باز کند. پیشنهاد باج دارای محدودیت زمانی است و به کاربران یک شمارشگر معکوس را نشان می دهد. زیان اصلی این است که با سپری شدن زمان، قیمت باج افزایش می­یابد. هنگامی که شمارش معکوس به صفر رسید، WannaCrypt به طور خودکار اطلاعات کاربران را از بین می­برد.

پس از آن WannaCrypt توسط آژانس امنیت ملی کشف شد. اگرچه رشد و عملکرد WannaCrypt آهسته شده است، اما هنوز کاملاً از بین نرفته است. در تاریخ 21 اوت، ZDNet گزارش داد که الجی الکترونیک باج افزار WannaCrypt را در یک کیوسک در داکوتای جنوبی مشاهده کرده است. این شرکت تحت یک اقدام احتیاطی امنیتی، سیستم های کامپیوتری خود را به مدت دو روز به حالت آفلاین در آورد.

WannaCrypt بیش از 300،000 سیستم ویندوز در سراسر جهان را آلوده کرده است. این حمله یک هشدار برای همه کاربران بود تا در مورد امنیت سایبری دقت بیشتری داشته باشند. در مورد ایمیل هایی که باز می­کنید یا فایل­هایی که دانلود می­کنید، دقت بیشتری نمایید و از داده­هایتان Backup تهیه کنید تا در صورت نیاز، فایل­های خود را از ابتدا بازیابی کنید.

منبع: https://www.securemac.com/news/wannacrypt-overview-2017s-biggest-cybersecurity-threat

پاسخی بگذارید