هکرهای روسی از نرم افزار کسپرسکی برای سرقت اطلاعات سازمان NSA استفاده کردند

گزارش جدیدی در وال استریت ژورنال(WSJ)، مبنی بر ارتباط مستقیم دولت روسیه با شرکت امنیتی «کسپرسکی» اعلام شده است.

این گزارش می گوید: “هکرهایی که برای دولت روسیه مشغول به کار هستند، اطلاعاتی درباره نحوه ورود آمریکا به شبکه های کامپیوتری خارجی و دفاع از حملات سایبری را از روی سرورهای اصلی حذف کرده و آن ها را سرقت کرده اند”.

به گفته این افراد، هکرها پس از شناسایی فایل ها از طریق یک نرم افزار آنتی ویروس که توسط آزمایشگاه کسپرسکی ساخته شده است، این اطلاعات را هدف قرار داده اند.

شواهد اینگونه نشان می دهد که ، یک نرم افزار ناشناس از داده های حساس NSA استفاده کرده، و آن را در سیستم خود ذخیره می کند. این افزار، با استفاده از آنتی ویروس کسپرسکی و با اسکن فایل ها توسط آنتی ویروس اطلاعات  ناشناخته ایی را برای تجزیه و تحلیل عمیق تر جمع آوری کرده است.

بر اساس اطلاعاتی که تاکنون به دست آمده، هر گونه ارتباط مستقیم بین آزمایشگاه کسپرسکی و دولت روسیه، تنها گمانه زنی است.

کسپرسکی اعلام کرده بود که در بهار سال 2016، به سیستم های داخلی آزمایشگاه کسپرسکی نفوذ شده است. در آن زمان کسپرسکی توضیح داد که یکی از دلایل هک شدن سیستمشان این بود که جاسوسان علاقه مند به اطلاعات داخلی این شرکت بودند. کسپرسکی گفت: “ما به سهم بزرگی از اسرار تکنولوژیکی را داریم، زیرا ما یک کسب و کار رقابتی هستیم،”.

در گزارش WSJ تنها نشانه مبهم این است که چگونه هکرهای روسی داده هایشان را از رایانه هدف دریافت کرده اند. دلیل آن می تواند توافقی احتمالی بین Kaspersky و دولت روسیه باشد و یا اینکه هکرها از یک  آسیب پذیری در نرم افزار استفاده کرده اند. Kaspersky پاسخ داد: “اگر فرض کنیم که گزارشات درست است، هکرها روسی از ضعف محصولات نصب شده ما بر روی یک کامپیوتر یکی از کاربران ما بهره گرفتند”

در بیانیه ای که شرکت کسپرسکی به SecurityWeek فرستاده، گفت: “به عنوان یک شرکت خصوصی، آزمایشگاه کسپرسکی ارتباطات نامناسب با هر دولت، از جمله روسیه ندارد، و تنها نتیجه این است که آزمایشگاه کسپرسکی در وسط یک مبارزه ژئوپولیتیک قرار دارد. ”

البته شواهدی از این مبارزه ژئوپولیتیکی وجود دارد. از دستور فرماندهی سایبری ایالات متحده آمریکا به سازمان آژانس جاسوسی کره شمالی و پاسخ پوتین به دسترسی به اینترنت پیونگ یانگ گرفته تا دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016…

منبع: http://www.securityweek.com

پاسخی بگذارید