arp چیست و چگونه کار می‌کند ؟

Arp  چیست ؟

Address resolution protocol  یکی از مجموعه پروتکل های tcp/ip  می باشد که ‌هدف آن  در شبکه تبدیل (resolve) کردن آیپی آدرس به فیزیکال آدرس یا مک آدرس در شبکه می‌باشد.

برای برقراری ارتباط بین کامپیوتر های در شبکه در لایه اپلیکشن کامپیوتر ها از آیپی استفاده می‌کنند ما همین موضوع را در لایه دو داریم  ولی با این تفاوت که ما در این لایه به جای استفاده از آیپی ازMac  آدرس استفاده می کنیم. شما می توانید برای دیدنmac آدرس مرتبط به کارت شبکه سیستم خودتون از دستور ipconfig /all  استفاده کنید. به طور کلی هدف arp  در شبکه های LAN  پیدا کردن mac  آدرس متناظر با هر آیپی  آدرس می باشد.

Arp چگونه کار می‌کند ؟

زمانی که Host 1  قصد برقراری ارتباط با سایر دستگاه های شبکه را دارد به دو مورد برای برقراری ارتباط نیاز دارد مورد اول آیپی  Host 2 و مورد دوم مک آدرس Host 2 می باشد. Host 1 برای پیدا کردن مک مقصد در مرحله اول arp cache  خود را چک میکند در صورتی که مک آدرس در arp cache  وجود داشته باشد بسته را ارسال می‌‌کند.اما اگر مک آدرس در arp cache  وجود نداشته باشد Host 1  یک arp request  ارسال می‌کند و در پیام ارسالی به جای مک  مقصد از مک FF:FF:FF:FF:FF:FF استفاده می کند زمانی که بسته به سوئیچ می‌رسد،‌ سوئیچ  با دیدن این بسته مک Host 1 را روی پورت متصل به Host 1  یادداشت می‌کند و بسته را روی تمام پورت های خود Broadcast  می‌کند و از تمام Host  های شبکه سوال می‌کند که ” اگر آیپی شما با آیپی پکت ارسالی مطابقت دارد، لطفا مک دستگاه خودتون را ارسال کنید.”

زمانی که  پاسخ arp request  توسط Host 1  دریافت می شود Host 1 مک مقصد را در arp cache  خود نگهداری می‌کند و پس از آن ارتباط را به صورت Unicast آغاز می‌شود.