PGP چیست؟

PGP

شاید شما بار‌ها کلمه‌ی پی جی پی  (به انگلیسی PGP) را شنیده باشید و یا آن را در سایت‌های مختلف در قسمت ارتباط با ما دیده باشید. از PGP بیشتر برای حفظ محرمانگی یک ایمیل استفاده می‌کنند. وقتی اطلاعات محرمانه‌ای را می خواهید به کسی ایمیل کنید و مطمئن شوید تنها خودش می‌تواند بخواند، بهترین و سریع ترین روش استفاده از PGP است. بدین صورت که با کلید عمومی مخاطبتان، پیام را رمز کنید، خاصیت متن رمز شده‌ی شما آن است که تنها با کلید خصوصی خودش باز می‌شود. کلید خصوصی و عمومی، زوجی هستند که تنها در صورت استفاده از هر دو، می‌توان پیامی را از فرستنده به گیرنده منتقل کرد و مطمئن بود بین راه، نمی‌توان آن را خواند. آنچه گفته شد، شرحی ساده از PGP بود که در زیر بهتر به آن پرداخته شده است.

PGP در تاریخ

PGP مخفف عبارت Pretty Good Privacy هست که تحت عنوان برنامه‌ای در سال 1991 میلادی توسط فیل زیمرمن (Phil Zimmermann) به صورت رایگان منتشر شد. PGP برای امضا، رمزگذاری و رمزگشاییِ متون، ایمیل‌ها، اسناد دیجیتال و هارد دیسک‌های سخت‌افزاری استفاده می‌شد.

در سال 1997 میلادی، آقای زیمرمن مقاله‌ای تحت عنوان OpenPGP را برای بیان آزاد (non-proprietary) مکانیزمی که در PGP  استفاده کرده است به کارگروه مهندسی اینترنت (IETF) ارائه داد تا با تصویب آن، استانداردی  برای شکوفایی و درخشش دیگر محصولات با استفاده از این تکنولوژی فراهم آورد. (استاندارد گفته شده با شناسه‌ی RFC 4880 نام برده می‌شود)

جامعه متن باز در سال 1997، پروژه‌ای را با نام GPG (GnuPG) آغاز کرد که مخفف عبارت GNU Privacy Guard است و برنامه‌ای با همین نام و با استفاده از OpenPGP منشر کرد.

برنامه‌ی ساخته‌ی آقای زیمرمن در سال 2010 میلادی  توسط شرکت سیمنتیک (Symantec) خریداری و انتشار رایگان آن متوقف گشت. اکنون PGP نام تجاری یکی از زیرشاخه شرکت سیمنتیک است.

PGP اکنون

PGP در اصل نام برندی است که توسط سیمنتیک خریداری شده است و به صورت عامیانه همان مکانیزمی هست که در استاندارد OpenPGP آورده شده و به برنامه‌ها و ابزار‌هایی گفته می‌شود که با آن می‌توان محرمانگی اطلاعات را تامین کرد.

ابزار و برنامه‌های PGP رایگان را می‌توانین در زیر دانلود کنید:

https://gnupg.org/download/index.html

https://www.openpgp.org/software