بر اساس اسناد ادوارد اسنودن، پروتکل های رمزگذاری توسط NSA و GCHQ دور زده شده‌اند

آخرین اخبار  نشان می دهد “یک تلاش تهاجمی و چند جانبه گسترده برای شکستن رمزنگاری های مورد استفاده در اینترنت، صورت پذیرفته است.”

بر اساس اسناد منتشر شده توسط ادوارد اسنودن، پیمانکار سازمان امنیت ملی آمریکا، سازمان های اطلاعاتی بریتانیا و ایالات متحده، بسیاری از پروتکل های رمزنگاری مورد استفاده برای برقراری ارتباطات در اینترنت را شکسته اند.  اطلاعات تازه نشان می دهد که آژانس امنیت ملی ایالات متحده در همکاری با GCHQ انگلستان برای نقض حریم خصوصی آنلاین به شدت مشغول کار بوده اند.

“در یکی از اسناد سال 2010 GCHQ  آمده است: « برای دهه گذشته، NSA یک تلاش تهاجمی و چند جانبه برای شکستن فن آوری های رمزنگاری به طور گسترده استفاده شده است. مقادیر زیادی داده های اینترنتی رمز شده که تا به حال نادیده گرفته می شدند، در حال حاضر قابل بهره برداری است. »

برای متوقف کردن یا دور زدن امنیت متدهای های امنیتی مختلفی که از اطلاعات شخصی میلیاردها نفر محافظت می کنند، روش های مختلفی دنبال شده است که عبارتند از شکستن رمزگذاری با حملات «جستجوی کورکورانه» توسط سوپرکامپیوترها؛ استفاده از دستورات دادگاه برای مجبور کردن شرکت ها به دادن کلید های اصلی نرم افزار خود و یک برنامه که «به طور فعال طراحی نرم افزار را در  صنعت فناوری اطلاعات ایالات متحده و سایر کشورها را درگیر کرده و تحت تاثیر قرار خواهد داد.» این طرح ، به نام پروژه فعال سازی Sigint، بر اساس یک سند بودجه سال 2013 که توسط اسنودن افشا شد، برای NSA سالانه 254.9 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.

بنیاد پیشتازان الکترونیک در پاسخ گفته است : “این افشاگری ترسناک نشان می دهد که آژانس امنیت ملی آمریکا نه تنها دنبال یک برنامه تهاجمی به دست آوردن کلیدهای رمزنگاری خصوصی برای محصولات تجاری بوده است بلکه این سازمان همچنین تلاش کرده است تا با دستکاری طراحی استانداردهای رمزنگاری مورد استفاده برای تامین امنیت ارتباطات کاربران در برنامه های تجاری مختلف، یک درب پشتی را در آنها جاسازی نماید. “

علاوه بر این، اسناد منتشر شده مشخص می کند که شرکت ها در اجازه دادن به این جاسوسی بی سابقه ای مشارکت داشته اند ، هرچند که هویت شرکت های همکار همچنان ناشناخته مانده است.

در پاسخ به اسناد محرمانه ای که توسط آقای اسنودن به The Guardian، The New York Times و سایت غیرانتفاعی Pro Publica ارسال شده است، گوگل ادعا کرده است که هیچ گونه «همکاری فعالی» صورت نگرفته است.
این شرکت در بیانیه ای اعلام کرده: «ما هیچ مدرکی از  اینکه چنین اتفاقی صحت داشته باشد نداریم. ما  به هیچ دولتی از جمله دولت ایالات متحده، اجازه دسترسی به سیستم های مان را نمی دهیم. ما تنها بر اساس قوانین، داده های کاربر را به دولت ها ارائه می کنیم. »

NSA برنامه های مختلف رمزگشایی خود را به عنوان هزینه  پذیرش ایالات متحده برای حفظ دسترسی نامحدود به فضای مجازی و استفاده از فضای سایبری توصیف می کند،  اما کارشناسان امنیتی معتقدند که اقدامات آنها حمله به اساسی ترین ساختار اینترنت است.