‫ هشدار در خصوص انتشار باج افزار CYBERSCCP در کانال های تلگرامی فارسی زبان

مشاهدات اخیر در فضای سایبری کشور مخصوصاً در پیام‌رسان تلگرام حاکی از آن است که یک باج‌افزار از خانواده خطرناک شناخته شده HiddenTear با نام Cyber.exe در پوشش برنامه‌ای کاربردی با ادعای ساخت تصویر جعلی کارت ملی، کارت بانکی، شناسنامه و پاسپورت با پیامی به شرح فایل زیر در حال انتشار است:

قربانیان که عموماً افراد مبتدی و با انگیزه جعل هویت هستند، پس از دریافت فایل exe.Cyber با حجم 42.1 مگابایت و اجرای آن بر روی رایانه خود در محیط سیستم عامل ویندوز در معرض حمله باج افزاری قرارمیگیرند. 
بررسیها نشان می دهد که باجافزار مورد اشاره، تمام فایلهای موجود بر روی دسکتاپ قربانی را رمزگذاری کرده و پس از رمزگذاری، به ابتدای فایلها، عبارت .Lock اضافه میکند. حتی میانبرهای نرم افزارها نیز پس از حمله باج افزار، قابل اجرا نخواهند بود. سپس با تغییر پس زمینه دسکتاپ به شکل زیر، دو فایل به نامهای exe.Cyber.Lock و ini.desktop.Lock نیز بر روی دسکتاپ ایجاد میکند. همانطور که در تصویر مشخص است، باج افزار برای رمزگشایی فایلها، از قربانیان طلب 03.0 بیت کوین باج میکند.
موکداً به کاربران در فضای مجازی متذکر میشود که از دریافت و اجرای فایلهای اجرایی از منابع ناشناخته پرهیز نمایند. همچنین یادآور میشود که بر اساس قانون جرایم رایانهای مصوب در تاریخ 11 بهمن 1389 مجلس شورای اسلامی، هریک از فعالیتهای مورد ادعا در پوشش انگیزشی این بدافزار، جرایمی جدی بوده و مورد تعقیب
قضایی قرار خواهد گرفت.
در انتها و به عنوان یک توصیه کلی خاطر نشان میگردد که ساختار حملات باج افزاری به گونه ای است که با وجود رعایت تمام تمهیدات، در حال حاضر موثرترین راهکار پیشگیری، تهیه منظم نسخ پشتیبان از اطلاعات و نگهداری آنها بصورت offline میباشد

 

https://www.certcc.ir/ow_userfiles/plugins/base/attachments/5b30eddf0b670_5b30eddf0b3c6.pdf