بهره‌جویی از یک آسیب‌پذیری روز صفر Flash Player در خاورمیانه

چند شرکت امنیتی از اجرای حمله‌ای سایبری در منطقه خاورمیانه خبر داده‌اند که در آن از یک آسیب‌پذیری روز صفر در نرم‌افزار Flash Player بهره‌جویی می‌شود.

پیچیدگی و دقت بالای این حمله سبب گردیده که برخی محققان، مهاجمان آن را یک دولت و یا گروهی وابسته به یک دولت با منابع قابل توجه بدانند.

آسیب‌پذیری مورد استفاده این مهاجمان، با شناسه CVE-2018-5002، امکان اجرای کد به‌صورت از راه دور را در نسخه 29.0.0.171 و نسخه‌های قبل از آن در نرم‌افزار Flash Player فراهم می‌کند.

روش رخنه مهاجمان به اهداف خود، فایل Excel دستکاری شده عنوان گردیده که با باز شدن آن، یک فایل SWF از سرور فرماندهی دریافت و بر روی دستگاه اجرا می‌شود. فایل دریافت شده در ادامه اقدام به بهره‌جویی از آسیب‌پذیری CVE-2018-5002 کرده و دستگاه را به بدافزار آلوده می‌کند.

نکته قابل توجه در خصوص این حمله اینکه فایل Excel عملاً خود فاقد هر گونه کد غیرمجاز بوده و کد مخرب در مرحله دوم حمله دریافت و اجرا می‌شود. موضوعی که شناسایی آن را توسط برخی محصولات ضدویروس و دیواره آتش دشوار می‌کند.

سرور فرماندهی این حمله، سایتی در ظاهر یک سامانه کاریابی در منطقه خاورمیانه است که تاریخ ثبت آن به فوریه سال میلادی جاری باز می‌گردد.

پنجشنبه، 17 خرداد ماه، شرکت ادوبی، آسیب‌پذیری CVE-2018-5002 را با عرضه نسخه 30.0.0.113 به‌طور فوق‌العاده ترمیم کرد که جزییات کامل آن در لینک زیر قابل دسترس است:

https://helpx.adobe.com/security/products/flash-player/apsb18-19.html

گفته می‌شود نصب نسخه جدید نه تنها سبب اصلاح ضعف مذکور که موجب نمایش پنجره‌ای برای کسب مجوز از کاربر در صورت اجرای فایل SWF به‌صورت از راه دور در مجموعه نرم‌افزاری Office می‌گردد.

به تمامی کاربران و راهبران شبکه توصیه می‌شود که در صورت نصب بودن Flash Player بر روی دستگاه یا شبکه تحت مدیریت خود از به‌روز بودن نسخه این نرم‌افزار اطمینان حاصل کنند.