اخذ نمایندگی خدمات صاافتا

درپی دستیابی این مرکز به گسترش خدمات افتا و ارایه هرگونه اطلاعات، آموزش و اقدام به دستگاههای متقاضی  استانی و کشوری، ضمن مذاکره با نمایندگان محترم وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح توافقنامه ای منعقد و اقدامات ذیل صورت گرفت:

 1. عقد تفاهمنامه با «شرکت صنایع امنیت فضای تبادل اطلاعات» در خصوص اخذ نمایندگی و راه اندازی آزمایشگاه ارزیابی امنیتی در حوزه شبکه، نرم افزار و سخت افزار
 2. تجهیز و راه اندازی آزمایشگاه ارزیابی امنیتی
 3. بازدید نماینده محترم صاافتا از محل آزمایشگاه و تجهیزات و نیروی انسانی آن و هماهنگی جهت توسعه استانداردهای لازم

دومین کنفرانس حوادث و آسیب پذیریهای امنیت فضای تبادل اطلاعات مشهد

در این کنفرانس، ضمن ارایه مقاله و داشتن یک عضو در دبیرخانه و کمیته بررسی مقالات به عنوان داور و شرکت در کارگاهها و جلسات تشکیل شده در مشهد مقدس و همچنین حضور معاون محترم پژوهشی دانشگاه به عنوان میهمان افتخاری جشنواره، این مرکز با حضوری فعال و تبادل اطلاعات با سایر مراکز و کارشناسان مدعو، دستآوردهای خوبی را کسب نمود.

چهارمین جشنواره ملی امنیت فضای تبادل اطلاعات

ضمن دعوت مرکز آپای دانشگاه اصفهان از دانشگاه قم، این مرکز با اعزام تیم تخصصی و کارشناسی به جشنواره مذکور و همچنین پذیرش حامی مالی جشنواره و ایجاد قرفه در نمایشگاه مربوطه، حضوری فعال در آن داشته است.

ایجاد کمیسیون تخصصی فقه و حقوق

با توجه به ضرورت و حساسیت مطالعات و تحقیقات در خصوص شکل گیری و نحوه جرایم و حقوق افراد حقیقی و حقوقی در فضاهای سایبری و مجازی و همچنین واگذاری مأموریت ویژه به این مرکز جهت تدوین پیش نویس این حقوق از سوی مقامات محترم قوه قضاییه، این مرکز با ایجاد کمیسیون تخصصی فقه و حقوق متشکل از نمایندگانی به شرح ذیل، اقدام به جمع آوری انواع جرایم اتفاق افتاده در این فضاهای و خلع های موجود در حقوق موضوعه جمهوری اسلامی، نسبت تهیه و تدوین پیشنویس حقوقی این جرایم اقدام به استفتاء از دفاتر آیات اعظام و استعلام از حقوقداندانی که در این زمینه فعالیت داشته اند نمود. اعضای کمیسیون عبارتند از:

 1. نماینده مرکز آپا دانشگاه
 2. نماینده پلیس فتا استان قم
 3. نماینده دفتر آیات اعظام (بیت آیت الله العظما مکارم شیرازی)
 4. نماینده مرکز پژوهشهای قوه قضائیه
 5. اساتید و کارشناسان حقوقی

برگزاری کارگاه یک روزه “امنیت شبکه های کامپیوتری و شبکه های کشف و جمع آوری بدافزارها و کدهای مخرب”

مرکز آپای دانشگاه قم با همکاری مرکز ماهر و سازمان فناوری اطلاعات استان قم اقدام به برگزاری کارگاه یک روزه “امنیت شبکه های کامپیوتری و شبکه های کشف و جمع آوری بدافزارها و کدهای مخرب” در روز دوشنبه 1/3/1396 برای مدیران و کارشناسان امنیت دستگاه های اجرایی نمود. در این کارگاه که با حضور جناب آقای دکتر فرجامی مدیر آپای دانشگاه قم و همچنین جناب آقای دکتر هانی مدیرکل اداره ارتباطات و فناوری اطلاعات استان قم برگزار گردید، کارشناسان مرکز ماهر عملکرد و ساختار هانی نت ملی را تبیین کردند و در انتها به بررسی باج افزار WannaCry پرداختند.

شرکت مرکز آپای قم در چهارمین جشنواره ملی افتا به عنوان حامی جشنواره

مرکز آپای دانشگاه قم در چهارمین جشنواره ملی امنیت فضای تبادل اطلاعات که در روزهای ۳ و ۴ اسفند در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد به عنوان حامی جشنواره شرکت کرده و با پرپایی غرفه اختصاصی، نسبت به ارائه اطلاعات و آموزش های ترویجی در خصوص باج افزار ها و تهدیدات مرتبط با آنها به شرکت کنندگان اقدام نمود.

در مراسم اختتامیه  از مرکز آپای دانشگاه قم به عنوان حامی این جشنواره تقدیر به عمل آمد.

امضای تفاهمنامه همکاری با پلیس فتا

همزمان با شروع هفته پژوهش و مقارن با آغاز هفته وحدت، تفاهمنامه همکاری های علمی، تحقیقاتی و پژوهشی بین مرکز تخصصی آپای دانشگاه قم به نمایندگی جناب آقای دکتر فرجامی رئیس مرکز و پلیس فتای استان قم به نمایندگی جناب سرهنگ  موالی به امضا رسید.

برگزاری آزمون کدنویسی امن در PHP

آزمون کدنویسی امن در PHP در تاریخ ۱۶ آبان ۱۳۹۵ برگزار شد.

شرکت کنندگان از سازمان های دولتی و خصوص در کنار تعدادی از شرکت کنندگان آزاد در این آزمون که از ساعت ۱۳:۳۰ شروع شده و به مدت ۷۰ دقیقه ادامه داشت شرکت کرده و به ۵۰ سوال تستی آن پاسخ دادند.

این آزمون با حضور نمایندگانی از دانشگاه و سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات قم برگزار گردید.

برگزاری دوره آموزشی راهبردها و مبانی امنیت اطلاعات در فضای سایبر

دوره آموزشی راهبردها و مبانی امنیت اطلاعات در فضای سایبر با حضور مدیران کل ادارات و دستگاه های اجرایی استان قم روز چهارشنبه ۱۳۹۵/۰۸/۱۲ به مدت چهارساعت و در محل سالن اندیشه دانشگاه قم برگزار گردید.

در ابتدای این دوره آموزشی که با دعوت استانداری و به میزبانی و مدیریت مرکز آپای دانشگاه قم برگزار شد حجة الاسلام و المسلمین دکتر دیرباز ریاست دانشگاه قم ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان مطالبی را در خصوص معرفی مرکز آپای دانشگاه قم ایراد فرمودند. در ادامه دكتر سيد محمدجواد وزيري فرد معاونت پژوهش و فناوري دانشگاه قم در خصوص اهمیت توجه به امنیت در فضای سایبر سخنرانی کردند.  جلسه با سخنرانی مهندس متقی رئیس پدافند غیر عامل استان قم ادامه یافت و سپس در دو جلسه ۹۰ دقیقه ای اساتید به ارائه مطالب آموزشی دوره پرداختند.

سرفصل مطالب ارائه شده در این دوره به شرح زیر می باشد:

 1. نگاهی به حوادث، رخدادها و مروری بر تهدید های انجام شده و میزان گسترش آلودگی های امنیتی در جهان
 2. جنگ سایبری
 3. اصول سیاسی؛ تعاریف و مفاهیم امنیت و دسته بندی انواع تهدیدها و حملات
 4. وضعیت امنیتی سازمان های دولتی در ایران و اهمیت امنیت در فرآیند های سازمانی
 5. اقدامات فنی تامین امنیت و نگاهی کلی به سیستم مدیریت امنیت اطلاعات
 6. آشنایی با استاندارد ISO/IEC27001:2005
 7. آشنایی با گروه واکنش هماهنگ رایانه ای (گوهر سازمانی) و نحوه تشکیل و راه اندازی و سرویس های امنیتی مراکز گوهر

برگزاری آزمون کد نویسی امن در net.

آزمون کدنویسی امن در net. در تاریخ ۲ آبان ۱۳۹۵ برگزار شد.

شرکت کنندگان از سازمان های دولتی و خصوص در کنار تعدادی از شرکت کنندگان آزاد در این آزمون که از ساعت ۱۳:۳۰ شروع شده و به مدت ۷۰ دقیقه ادامه داشت شرکت کرده و به ۵۰ سوال تستی آن پاسخ دادند.

این آزمون با حضور نمایندگانی از دانشگاه و سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات قم برگزار گردید.